Podziałanie 6.3.1 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość
Nabór: RPWP.06.03.01-IZ-00-30-001/15 ( od 2015-11-02 do 2015-11-16 )

Projekty realizowane w ramach niniejszego Poddziałania mogą być skierowane bezpośrednio do osób bezrobotnych oraz biernych zawodowo powyżej 29 roku życia z jednej z poniższych grup:

  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • osoby w wieku 50 lat i więcej,
  • kobiety,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby o niskich kwalifikacjach.

Zgodnie z Wytycznymi w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 osoby bierne zawodowo to osoby które w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej (tzn. nie pracują i nie są bezrobotne). W związku z powyższym osoby pobierające świadczenie rentowe mogą wziąć udział w projekcie realizowanym w ramach Poddziałania 6.3.1, o ile spełniają kryteria osoby biernej zawodowo.

Jednocześnie należy pamiętać, iż z otrzymania wsparcia wykluczone są: osoby zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub prowadzące działalność na podstawie odrębnych przepisów (w tym m.in. działalność adwokacką, komorniczą lub oświatową) w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu oraz rolnicy inni niż wskazani w art. 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ponadto uczestnicy projektu ubiegający się o przyznanie wsparcia finansowego na rozwój przedsiębiorczości nie mogą równolegle korzystać z innych środków publicznych, w tym zwłaszcza ze środków Funduszu Pracy, PFRON oraz środków przyznawanych w ramach PROW 2014-2020 i WRPO 2014+, przeznaczonych na pokrycie tych samych wydatków związanych z podjęciem oraz prowadzeniem działalności gospodarczej. Otrzymane dofinansowanie nie może stanowić również wkładu własnego w innych projektach.

Kryterium premiujące odnoszące się do obszarów tracących dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze zakłada realizację projektu tylko i wyłącznie na tych obszarach. W związku, z tym Projektodawca chcący spełnić niniejsze kryterium musi skierować swój projekt na obszary zgodne z regionalnymi Obszarami Strategicznej Interwencji (OSI). Waga punktowa za to kryterium wynosi 5 punktów. 

Branże wpisujące się w kryterium premiujące dotyczące branż strategicznych dla rozwoju województwa wielkopolskiego muszą być zgodne z sekcjami PKD przyporządkowanymi do obszarów inteligentnych specjalizacji Wielkopolski na podstawie Załącznika nr 1 do Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski na lata 2015-2020. Projektodawca spełniając niniejsze kryterium może otrzymać odpowiednio:

  • za stworzenie 5-9% nowych miejsc pracy w ww. branżach - 5 punktów,
  • za stworzenie 10-14% nowych miejsc pracy w ww. branżach - 10 punktów,
  • za stworzenie 15% i więcej nowych miejsc pracy w ww. branżach - 15 punktów.

Kryterium dostępu dotyczące liczby składanych wniosków określa, iż Projektodawca składa nie więcej niż jeden wniosek o dofinansowanie projektu w ramach danego konkursu. Kryterium w przedmiotowym brzmieniu odnosi się wyłącznie do występowania danego podmiotu w charakterze partnera wiodącego, a nie partnera. Oznacza to, że niezależnie od maksymalnie jednego wniosku, w którym dany podmiot występuje w charakterze partnera wiodącego, może występować w innych wnioskach złożonych w tym samym konkursie w charakterze partnera. W przypadku złożenia więcej niż jednego wniosku przez jednego Projektodawcę, Instytucja Organizująca Konkurs odrzuca wszystkie złożone w odpowiedzi na konkurs wnioski w związku z niespełnieniem przez Projektodawcę kryterium dostępu.

Ograniczenie geograficzne podmiotów ubiegających się o dofinansowanie reguluje ogólne kryterium formalne: Projektodawca w okresie realizacji projektu prowadzi biuro projektu na terenie województwa wielkopolskiego. W związku z powyższym podmiot prowadzący działalność gospodarczą zarejestrowaną poza terenem województwa wielkopolski, w okresie realizacji projektu powinien prowadzić biuro projektu lub posiadać siedzibę, filię, delegaturę, oddział lub inną prawnie dozwoloną formę organizacyjną działalności podmiotu na terenie województwa wielkopolskiego z możliwością udostępnienia pełnej dokumentacji wdrażanego projektu oraz zapewniające uczestnikom projektu możliwość osobistego kontaktu z kadrą projektu.

Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego WRPO 2014+, dla Poddziałania 6.3.1 Beneficjentem mogą być wszystkie podmioty z wyłączeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej.

Dokumentacja konkursowa nie wyklucza z ubiegania się o dofinansowanie nowych podmiotów będących w roli partnera wiodącego jak również partnera. Podkreślić należy, iż na etapie oceny wniosku o dofinansowanie przez Komisję Oceny Projektów brane będzie pod uwagę zaangażowanie potencjału oraz doświadczenie projektodawcy i partnera. W przypadku firmy działającej poniżej roku i niemającej zamkniętego roku obrotowego należy podać we wniosku o dofinansowanie w pkt 5.3 Potencjał i doświadczenie Projektodawcy obrót od momentu rozpoczęcia działalności do momentu złożenia wniosku o dofinansowanie projektu, biorąc pod uwagę wyłącznie dane za udokumentowany przez przedsiębiorcę okres.

IZ WRPO 2014+ w celu usprawnienia konstruowania budżetu projektu przygotowała załączniki 8.13 Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych najczęściej finansowanych w ramach danej grupy projektów, towarów lub usług oraz 8.14 Wykaz kategorii wydatków dla Poddziałania 6.3.1 załączone do Regulaminu konkursu. Każde przekroczenie cen zawartych w przedmiotowym wykazie wymaga od Projektodawcy uzasadnienia w treści wniosku o dofinansowanie. Ponadto każdy z planowanych wydatków we wniosku o dofinansowanie powinien zostać przyporządkowany do adekwatnej kategorii wydatków. Przykładowe koszty w ramach poszczególnych kategorii nie mają charakteru zamkniętego. Projektodawca może zaproponować inne wydatki, nieuwzględnione w ramach poszczególnych kategorii, o ile są one zasadne i wynikają z zaplanowanych zadań w projekcie. Jednocześnie zaznacza się, że użycie w projekcie przykładowego katalogu kosztów nie jest jednoznaczne z uznaniem ww. wydatków za kwalifikowane. Każdorazowo kwalifikowalność wydatków oceniana jest indywidualnie, w szczególności pod kątem niezbędności, zasadności oraz racjonalności w kontekście przedstawionych zadań.

W ramach konkursu Poddziałania 6.3.1 Projektodawca nie załącza dodatkowych załączników. Aby ubiegać się o dofinansowanie Projektodawca przesyła wniosek o dofinansowanie projektu w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem Lokalnego Systemu Informatycznego 2014+. Wniosek należy wypełnić przy użyciu formularza wskazanego w załączniku 8.4 do Regulaminu konkursu. Ponadto w terminie 5 dni roboczych od dnia wysłania wersji elektronicznej wniosku, Projektodawca składa jeden egzemplarz wniosku w tożsamej wersji papierowej w sekretariacie DEFS, zgodnie z pkt 2.4.5 Regulaminu konkursu.

Dofinansowanie przekazywane Beneficjentowi na realizację projektu, zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie, nie stanowi pomocy publicznej/de minimis. Natomiast środki przekazane przez beneficjenta uczestnikom projektu w postaci bezzwrotnej pomocy finansowej na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz wsparcia pomostowego o charakterze specjalistycznym lub pomocy finansowej stanowią pomoc de minimis, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 2 lipca 2015 r. w sprawie udzielania pomocy de minimis oraz pomocy publicznej w ramach programów operacyjnych finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014–2020. Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w przypadku gdy wnioskodawca jest operatorem przekazującym środki uczestnikom występuje pomoc de minimis II.

Usługi szkoleniowe mogą być realizowane wyłącznie przez instytucje posiadające wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych, natomiast świadczenie usług doradczych wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia (kryterium dostępu). Ponadto zgodnie ze Standardami realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość (załącznik nr 8.22 do Regulaminu konkursu) wsparcie specjalistyczne (zarówno szkolenia, jak i doradztwo) co do zasady powinno być organizowane przez Beneficjenta.

W przypadku potrzeby zorganizowania szkolenia/doradztwa wymagającego od Beneficjenta zlecenia usługi stosować należy zasadę konkurencyjności wskazaną w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020. Pamiętać należy przy tym, iż wartość wydatków związanych ze zleceniem usług merytorycznych w ramach projektu, co do zasady nie może przekroczyć 30% wartości projektu.

Osoby chcące pozyskać wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej stanowią grupę docelową projektu a nie podmioty uprawnione do aplikowania o środki w ramach konkursu. Szczegółowe wymagania dotyczące warunków jakie powinna spełniać grupa docelowa zostały określone w Regulaminie konkursu w pkt. 3.2 Wymaganie dotyczące grupy docelowej, natomiast wymagania odnośnie podmiotów zamierzających realizować wsparcie na rzecz powyższych osób zawarte zostały w pkt. 3.1 Podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie projektu.

W związku z powyższym, Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ w drodze ogłoszonego konkursu wyłoni Beneficjentów (podmioty z wyłączeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej), odpowiedzialnych za realizację projektów, w ramach których będzie możliwość uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Osoby zainteresowane zgłaszać się będą bezpośrednio do wyłonionych w konkursie Beneficjentów. Po rozstrzygnięciu konkursu
Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ zamieści na swojej stronie internetowej (www.wrpo.wielkopolskie.pl) oraz na portalu (www.funduszeeuropejskie.gov.pl) listę projektów, które uzyskały wymaganą liczbę punktów, z wyróżnieniem projektów wybranych do dofinansowania.

Dodatkowo, Instytucja Zarządzająca informuje, iż planowany termin zakończenia konkursu i ogłoszenie listy projektów wybranych do dofinansowania przypada na kwiecień 2016 r. Jednocześnie Instytucja Ogłaszająca Konkurs dołoży wszelkich starań, aby przyspieszyć procedurę wyboru projektów.

Ponadto, Beneficjent zobowiązany jest zaplanować rozpoczęcie realizacji projektu nie później niż na II kwartał 2016 r., w związku z czym, rekrutacja grupy docelowej do projektu powinna rozpocząć się w przybliżonym terminie.

Zgodnie z Regulaminem konkursu wsparcie skierowane jest wyłącznie do osób bezrobotnych lub osób biernych zawodowo od dnia 30 urodzin z jednej z poniższych grup:

  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • osoby w wieku 50 lat i więcej,
  • kobiety,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby o niskich kwalifikacjach.

Przez osoby bezrobotne rozumie się osoby pozostające bez pracy, gotowe do podjęcia pracy i aktywnie poszukujące zatrudnienia. Definicja uwzględnia osoby zarejestrowane jako bezrobotne zgodnie z krajowymi przepisami, nawet jeżeli nie spełniają one wszystkich trzech kryteriów. Osobami bezrobotnymi są zarówno osoby bezrobotne w rozumieniu badania aktywności ekonomicznej ludności, jak i osoby zarejestrowane jako bezrobotne. Definicja nie uwzględnia studentów studiów stacjonarnych, nawet jeśli spełniają powyższe kryteria. Osoby kwalifikujące się do urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego, które są bezrobotne w rozumieniu niniejszej definicji (nie pobierają świadczeń z tytułu urlopu), są również osobami bezrobotnymi w rozumieniu Wytycznych w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020.

Przez osoby bierne zawodowo rozumie się osoby, które w danej chwili nie tworzą zasobów siły roboczej (tzn. nie pracują i nie są bezrobotne). Studenci studiów stacjonarnych są uznawani za osoby bierne zawodowo. Osoby będące na urlopie wychowawczym (rozumianym jako nieobecność w pracy, spowodowana opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego), są uznawane za bierne zawodowo, chyba że są zarejestrowane już jako bezrobotne (wówczas status bezrobotnego ma pierwszeństwo). Osoby prowadzące działalność na własny rachunek (w tym członek rodziny bezpłatnie pomagający osobie prowadzącej działalność) nie są uznawane za bierne zawodowo.

W związku z powyższym, wsparciem w projekcie można objąć wyłącznie osoby należące do obu i/lub jednej z wyżej wskazanych grup, biorąc pod uwagę wiek uczestników projektu oraz pozostałe czynniki wskazujące na ich trudną sytuację na rynku pracy, zawarte zarówno w Szczegółowym Opisie Osi Priorytetowych Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 jak i w Regulaminie konkursu.

Koszty związane z zaangażowaniem personelu rozliczać można na podstawie umowy cywilnoprawnej czy umowy o pracę (z wyłączeniem usług zleconych). Zaznacza się, iż wydatki poniesione na wynagrodzenie osoby zaangażowanej do projektu na podstawie umowy cywilnoprawnej, która jest jednocześnie pracownikiem beneficjenta, są niekwalifikowalne (nie dotyczy to umów o dzieło spełniających warunki, o których mowa w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020).

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu wsparcie pomostowe może być udzielone w postaci usług doradczo-szkoleniowych o charakterze specjalistycznym (indywidualnych i grupowych) w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej lub w postaci wsparcia finansowego wypłacanego przez okres od 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym wsparcie bezzwrotne na rozpoczęcie działalności gospodarczej może być uzupełnione o obie formy wsparcia pomostowego. 

Komplementarność z innymi projektami zrealizowanymi przez Wnioskodawcę ze środków europejskich (pkt 3.7 wniosku o dofinansowanie projektu) dotyczy zrealizowanych przez Wnioskodawcę projektów komplementarnych z planowanym do realizacji projektem. Zaznacza się, iż decyzję o uznaniu projektu jako komplementarnego (z uwzględnieniem poziomu oraz rodzaju komplementarności, tj. przestrzenna, problemowa czy sektorowa) podejmuje wyłącznie Beneficjent w oparciu o treść wniosku projektu zrealizowanego oraz projektu planowanego do realizacji.

W ramach Działania 6.3, Poddziałania 6.3.1 występuje wyłącznie pomoc de minimis II, tj. wnioskodawca jest operatorem przekazującym środki uczestnikom projektu stanowiące pomoc publiczną.

W ramach konkursu Działania 6.3, Poddziałania 6.3.1 dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej udzielana jest w wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 748, z późn. zm.), które w 2014 r. wyniosło 3.783,46 zł.

Wkład własny wnoszony jest zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 czyli zarówno w formie pieniężnej jak i niepieniężnej. Forma w jakiej będzie wnoszony wkład własny do projektu każdorazowo zależy od Projektodawcy, przy czym należy pamiętać, iż każdy wydatek podlega ocenie w zakresie kwalifikowalności, zasadności, racjonalności i efektywności.

W związku z powyższym możliwe jest wniesienie wkładu własnego w ramach wsparcia pomostowego w postaci usług doradczo-szkoleniowych o charakterze specjalistycznym (indywidualnych i grupowych), jednak należy pamiętać, że ww. wsparcie powinno pomagać rozwiązywać uczestnikom projektu konkretne problemy i doradzać w konkretnych sytuacjach, a nie dotyczyć stałego wsparcia.

Beneficjent może zawrzeć w treści wniosku o dofinansowanie informację dotyczącą zatrudnienia dodatkowo co najmniej jednego pracownika przez powstałe w ramach projektu przedsiębiorstwa. Ponadto taka informacja może również być zawarta w formularzu rekrutacyjnym, który stanowi Załącznik 2 do Standardu realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość. Wskazany załącznik jest minimalnym zakresem, który obowiązuje Beneficjenta. Natomiast wskaźnik rezultatu bezpośredniego Liczba utworzonych miejsc pracy w ramach udzielonych z EFS środków na podjęcie działalności gospodarczej mierzy liczbę osób, które po otrzymaniu środków z EFS na założenie własnej firmy podjęły działalność gospodarczą (na podstawie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej widniejącej np. na zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej) oraz pracowników zatrudnionych przez te osoby na podstawie umowy o pracę (w rozumieniu Kodeksu pracy). Należy wykazać wszystkich pracowników zatrudnionych przez uczestników projektu w okresie do 12 miesięcy od dnia uzyskania przez uczestnika wsparcia finansowego z EFS. Wskaźnik mierzony jest na poziomie projektu, na podstawie danych przekazanych przez uczestnika projektu.

Usługa rozwojowa to są wszelkie działania, których celem jest rozwój danego przedsiębiorcy lub jego pracowników. Do tej grupy można zaliczyć szkolenie specjalistyczne, które jest pojedynczą usługą specjalistyczną do wysokości 5 000,00 PLN w zależności od rodzaju i zaawansowania szkolenia, branży. Należy jednak pamiętać, że kwalifikowalność wydatków oceniana będzie indywidualnie, w szczególności pod kątem niezbędności, zasadności oraz racjonalności.

Wsparcie pomostowe w postaci usług doradczo-szkoleniowych co do zasady powinno być organizowane przez samego Beneficjenta. Jednakże jeżeli zaistnieje potrzeba zorganizowania szkolenia specjalistycznego bądź doradztwa, które będzie wymagać od Beneficjenta zlecenia usługi, wybierając usługodawcę należy zastosować zasadę uczciwej konkurencji opisaną w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 z zastrzeżeniem, że takie zadania co do zasady nie mogą stanowić więcej niż 30% wartości projektu. Tym samym, ogranicza się realizację wsparcia szkoleniowo-doradczego na zasadzie refundacji kosztów świadczenia usług szkoleniowych i doradczych na rzecz uczestników projektu przez firmy zewnętrzne, które nie zostały wybrane przez Beneficjenta (Projektodawcę).

Wnioskodawca może założyć, iż projekt zakłada stworzenie nowych miejsc pracy zarówno w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), jak i w branżach zidentyfikowanych jako branże o największym potencjale rozwojowym i/lub branżach strategicznych dla danego regionu (w ramach smart specialisation) (kryterium nr 1 i 2). Wówczas odpowiednio skumulowana premia punktowa może wynosić:

  • stworzenie 5-9% nowych miejsc pracy w sektorze OZE - 5 punktów,
  • stworzenie 10-14% nowych miejsc pracy w sektorze OZE - 10 punktów,
  • stworzenie 15% i więcej nowych miejsc pracy w sektorze OZE - 15 punktów.
  • stworzenie 5-9% nowych miejsc pracy w ww. branżach - 5 punktów,
  • stworzenie 10-14% nowych miejsc pracy ww. branżach - 10 punktów,
  • stworzenie 15% i więcej nowych miejsc pracy ww. branżach - 15 punktów.

Spełnienie kryteriów premiujących w ramach przedmiotowego konkursu oceniane będzie na podstawie zapisów we wniosku o dofinansowanie zgodnie z punktem 4.7.2 Regulaminu konkursu.

Kryterium premiujące odnoszące się do mieszkańców obszarów o najniższym stopniu rozwoju i pogarszających się perspektywach rozwojowych i/lub miast i innych obszarów tracących dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze zakłada realizację projektu tylko i wyłącznie na tych obszarach. W związku z tym, Projektodawca chcący spełnić niniejsze kryterium musi skierować swój projekt na obszary zgodne z regionalnymi Obszarami Strategicznej Interwencji (OSI). Waga punktowa za to kryterium wynosi 5 punktów.

Koszty prowadzenia rekrutacji w ramach projektu, w szczególności wyszukiwania i informowania uczestników projektu i prowadzenia spotkań informacyjnych o projekcie oraz koszt ogłoszeń rekrutacyjnych w mediach, na plakatach i ulotkach stanowią koszty pośrednie realizacji projektu. W ramach kosztów bezpośrednich można ująć natomiast koszt personelu udzielającego wsparcia i identyfikującego potrzeby grupy docelowej przy rekrutacji, np. psychologa czy doradcy zawodowego. 

W przypadku, gdy w ramach projektu nie zaplanowano działań, do których odnoszą się poszczególne wskaźniki kluczowe, w tym wskaźniki horyzontalne, domyślnie określone w szablonie wniosku o dofinansowanie, w kolumnie „Źródło danych” należy wpisać np. „Nie dotyczy”, natomiast kolumny określające wartości w poszczególnych latach realizacji projektu oraz kolumnę „Suma” należy pozostawić bez edycji (pozycje domyślnie wypełnione są wartością „0”). W przypadku, gdy w ramach projektu nie zaplanowano działań, do których odnoszą się poszczególne wskaźniki horyzontalne, np. wnioskodawca nie zaplanował działań związanych z dostosowaniem obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych lub szkoleń/doradztwa w zakresie kompetencji cyfrowych, jako wartość docelową należy wpisać 0.

Wnioskodawca ma obowiązek wybrania przynajmniej jednego wskaźnika kluczowego, który został uwzględniony we Wspólnej Liście Wskaźników Kluczowych (WLWK) - stanowiącej załącznik nr 2 do Wytycznych w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020. Wskaźniki kluczowe możliwe do zastosowania w ramach danego konkursu zostały wskazane w załączniku nr 8.1. Jednak Wnioskodawca wybiera wskaźniki kluczowe zarówno spośród wskaźników produktu jak i wskaźników rezultatu bezpośredniego, wskazane w formularzu wniosku o dofinansowanie tj. załącznik nr 8.4 do Regulaminu konkursu, adekwatnie do realizowanego projektu. 

Wskaźnik rezultatu bezpośredniego - Liczba osób pracujących, łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek, po opuszczeniu programu (C) obejmuje osoby bezrobotne lub bierne zawodowo, które po uzyskaniu wsparcia Europejskiego Funduszu Społecznego podjęły zatrudnienie (łącznie z prowadzącymi działalność na własny rachunek) bezpośrednio po opuszczeniu projektu. Wskaźnik należy rozumieć, jako zmianę statusu na rynku pracy po opuszczeniu programu, w stosunku do sytuacji w momencie przystąpienia do interwencji EFS (uczestnik bezrobotny lub bierny zawodowo w chwili wejścia do programu EFS). Wskaźnik mierzony do czterech tygodni od zakończenia przez uczestnika udziału w projekcie. Tym samym, we wskaźniku należy uwzględniać wszystkie osoby, które w okresie do czterech tygodni po zakończeniu udziału w projekcie podjęły zatrudnienie.

Wskaźnik rezultatu bezpośredniego - Liczba utworzonych miejsc pracy w ramach udzielonych z EFS środków na podjęcie działalności gospodarczej mierzy liczbę osób, które po otrzymaniu środków z EFS na założenie własnej firmy podjęły działalność gospodarczą (na podstawie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej widniejącej np. na zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej) oraz pracowników zatrudnionych przez te osoby na podstawie umowy o pracę (w rozumieniu Kodeksu pracy). Należy wykazać wszystkich pracowników zatrudnionych przez uczestników projektu w okresie do 12 miesięcy od dnia uzyskania przez uczestnika wsparcia finansowego z EFS. We wskaźniku nie należy wykazywać uczestników, którzy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej przed upływem okresu dwunastu miesięcy. Wskaźnik mierzony jest na poziomie projektu, na podstawie danych przekazanych przez uczestnika projektu. Nie zostały określone minimalne wymagania dotyczące okresu zatrudnienia.

Punkt 3.5.3.1a. wniosku o dofinansowanie dotyczy projektów, w ramach których wsparcie skierowane jest bezpośrednio do instytucji lub przedsiębiorstw, i wówczas uzupełnienie tabeli jest obowiązkowe. W przypadku projektów, w ramach których wsparcie nie obejmuje instytucji lub przedsiębiorstw, należy z listy rozwijanej znajdującej się pod nazwą punktu 3.5.3.1a wybrać opcję „nie dotyczy”. Po wybraniu opcji „nie dotyczy”, tabela zostanie ukryta. W ramach Poddziałania 6.3.1 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość wparcie jest skierowane bezpośrednio do uczestników projektu a nie do instytucji lub przedsiębiorstw. 

W przypadku planowania zlecania realizacji usług merytorycznych wykonawcom konieczne jest odznaczenie tych usług, które zostaną zlecone w ramach projektu, z zastrzeżeniem, że takie zadania co do zasady nie mogą stanowić więcej niż 30% wartości projektu. Konieczność zlecenia usługi merytorycznej uzasadniana i opisywana jest w polu znajdującym się pod szczegółowym budżetem projektu. W tym miejscu w sposób wyczerpujący powinny zostać opisane przyczyny zlecania części usług merytorycznych do realizacji przez wykonawców. Należy podkreślić, że Wnioskodawca musi uzasadnić, dlaczego daną usługę merytoryczną chce zlecić wykonawcy i dlaczego nie jest w stanie zrealizować jej samodzielnie np. może to wynikać z braku odpowiedniego potencjału. Przy zlecaniu wykonania części zadań projektowych należy pamiętać przede wszystkim o przestrzeganiu przepisów ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku – Prawo zamówień publicznych oraz zasady konkurencyjności (zastosowanie może mieć również ustawa z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) – w zakresie, w jakim mają one zastosowanie do Wnioskodawcy lub jego partnerów.

W punkcie 7.3 należy wskazać wszystkie zamówienia publiczne, których udzielenie następuje zgodnie z Prawem Zamówień Publicznych lub zasadą konkurencyjności opisaną w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020.

Zgodnie z zapisami Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu WRPO 2014+ projekty muszą uwzględniać kompleksowe wsparcie poprzez zastosowanie wszystkich typów przedsięwzięć (z wyłączeniem osób, które skorzystały ze szkoleń przygotowujących do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach projektów realizowanych w PO KL w perspektywie finansowej 2007-2013 oraz osób, u których potwierdzono, że ich wiedza i kwalifikacje umożliwiają rozpoczęcie działalności bez konieczności szkolenia. Osoby te nie mają obowiązku korzystania ze szkoleń przed przyznaniem dotacji, o ile nabyte wcześniej umiejętności pozwalają na założenie i prowadzenie działalności gospodarczej).

Dopuszczalna jest sytuacja polegająca na zwolnieniu uczestnika projektu z obowiązku udziału we wsparciu szkoleniowo-doradczym przygotowującym do podjęcia działalności gospodarczej w przypadku, gdy osoba ta została objęta analogicznym wsparciem w ramach innego projektu oraz uzyskała stosowne zaświadczenie potwierdzające zdobycie wymaganej wiedzy i kwalifikacji zawodowych. Ponadto z uczestnictwa we wsparciu można zwolnić osoby, których doświadczenie, wiedza oraz umiejętności nie wymagają dodatkowego szkolenia, bądź doradztwa.

Zgodnie z Regulaminem konkursu w ramach kryterium dostępu dotyczącego usług doradczych, w oparciu o całą treść wniosku o dofinansowanie, weryfikowane będzie czy Wnioskodawca zawarł informację, że świadczenie w projekcie usług: poradnictwa pracy, doradztwa personalnego oraz poradnictwa zawodowego, będzie prowadzone przez podmiot, który posiada wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. W przypadku braku przedmiotowej informacji, IZ WRPO 2014+ odrzuca złożony w odpowiedzi na konkurs wniosek, w związku z niespełnieniem przez Wnioskodawcę przedmiotowego kryterium dostępu.

W ramach konkursu 6.3.1 z otrzymania wsparcia wykluczone są m.in. osoby zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub prowadzące działalność na podstawie odrębnych przepisów (w tym m.in. działalność adwokacką, komorniczą lub oświatową) w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień przystąpienia do projektu. Szczegółowe wymagania dotyczące warunków jakie powinna spełnić grupa docelowa zostały określone w Regulaminie konkursu w pkt. 3.2. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą natomiast aplikować o środki w celu realizacji wsparcia na rzecz grupy docelowej projektu. Szczegółowe kryteria odnośnie warunków jakie powinny spełnić podmioty uprawnione do ubiegania się o dofinansowanie projektu zawarte zostały w pkt. 3.1 Regulaminu konkursu.

Podstawowym typem projektu możliwym do realizacji jest udzielenie dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej obejmująca diagnozę kompetencji zawodowych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, szkolenia i/lub doradztwo przygotowujące do rozpoczęcia działalności gospodarczej, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz wsparcie pomostowe. Dodatkowo istnieje możliwość zaplanowania realizacji innego typu projektu z katalogu wskazanego w załączniku 8.2 do Regulaminu konkursu wyłącznie w połączeniu z typem nr 1. Dokumentacja konkursowa nie wymaga wyboru wszystkich typów projektów zawartych w załączniku 8.2.

W ramach konkursu 6.3.1 uczestnikiem projektu może być osoba będąca właścicielem lub posiadaczem samoistnym lub zależnym nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub osoba będąca współmałżonkiem takiej osoby, a także osoba będąca domownikiem, podlegająca ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu stałej pracy w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 2 ha przeliczeniowe, która posiada status osoby bezrobotnej. W takim przypadku, wsparcie jest ukierunkowane na podjęcie zatrudnienia poza rolnictwem i ma na celu przejście z sytemu ubezpieczeń społecznych rolników do ogólnego systemu ubezpieczeń społecznych.

Punkt 7.12 Regulaminu konkursu - zgodnie z zapisami Standardu realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość w Umowie o udzieleniu wsparcia finansowego Beneficjent zobowiązuje również uczestnika projektu do informowania Beneficjenta o statusie prowadzonej działalności gospodarczej w okresie 12, 24 i 36 miesięcy od faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, w szczególności w zakresie: rodzaju prowadzonej działalności (PKD), stanie zatrudnienia, branży z uwzględnieniem, czy działalność gospodarcza prowadzona jest w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) i/lub w branżach zidentyfikowanych jako branże o największym potencjale rozwojowym i/lub branżach strategicznych dla danego regionu (w ramach smart specialisation). Beneficjent może stworzyć i udostępnić uczestnikowi projektu odrębne zestawienie, w oparciu o załącznik nr 15 do umowy o dofinansowanie projektu. Uzyskane w ten sposób dane zostaną przekazane przez Beneficjenta do IZ WRPO 2014+ niezwłocznie (mailem, faxem lub pocztą tradycyjną), w celu długoterminowego monitorowania utworzonych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego działalności gospodarczych. Powyższe informacje dotyczące okresu prowadzenia działalności gospodarczej nie stanowią wskaźników w ramach realizowanego projektu i jednocześnie nie jest zasadne kwalifikowanie kosztu ich uzyskania.

W przypadku projektów realizowanych przez jednostki sektora finansów publicznych nie jest wymagane wniesienie zabezpieczania prawidłowej realizacji umowy - dotyczy to wyłącznie projektów, w których jednostka sektora finansów publicznych (np. gmina) jest Beneficjentem (Wnioskodawcą), a nie partnerem w projekcie.

Projekty realizowane w ramach Poddziałania 6.3.1 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość dotyczą wsparcia na rzecz osób chcących założyć pozarolniczą działalność gospodarczą. W związku z powyższym w ramach projektu nie jest możliwe złożenie wniosku o pomoc finansową na zakup busa dla członków klubu.

Reguła proporcjonalności to proporcjonalne rozliczenie projektu pod względem finansowym w stosunku do stopnia osiągnięcia założeń merytorycznych określonych we wniosku o dofinansowanie projektu
i odbywa się ono według stanu na zakończenie projektu na etapie weryfikacji końcowego wniosku
o płatność.

W przypadku niespełnienia założonych kryteriów oraz w przypadku nieosiągnięcia celu projektu (wyrażonego wskaźnikami produktu lub rezultatu bezpośredniego) w zatwierdzonym wniosku
o dofinansowanie projektu – IZ WRPO 2014+ może uznać wszystkie lub odpowiednią część wydatków dotychczas rozliczonych w ramach projektu za niekwalifikowalne. W sytuacji nieosiągnięcia celu projektu wysokość wydatków niekwalifikowalnych uzależniona jest od stopnia niezrealizowania ww. celu i obejmuje ona: wydatki związane z zadaniem merytorycznym (zadaniami merytorycznymi), którego założenia nie zostały osiągnięte oraz koszty pośrednie.

W zał. 8.13 Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych najczęściej finansowanych w ramach danej grupy projektów, towarów lub usług w ramach Poddziałania 6.3.1 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ informuje, iż podane kwoty wynagrodzeń są kwotami brutto wraz z pochodnymi od wynagrodzenia płaconymi przez pracodawcę.

Zgodnie z zapisami załącznika 8.22 (Standardy realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość) do Regulaminu konkursu w ramach wsparcia obejmującego szkolenia i/lub doradztwo przygotowujące do rozpoczęcia działalności gospodarczej uczestnicy projektu powinni otrzymać odpowiednio dobraną pomoc szkoleniowo-doradczą o charakterze podstawowym (począwszy od prostych działań informacyjnych dotyczących zarejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej, poprzez odpowiednio dobrane bloki szkoleniowo-doradcze umożliwiające nabywanie umiejętności i wiedzy niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej, jak i podnoszenia kwalifikacji zawodowych). Szkolenia oraz doradztwo przewidziane dla osób zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą mają zapewnić uczestnikom projektu odpowiednie przygotowanie merytoryczne do prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z załącznikiem 8.13 (Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych najczęściej finansowanych w ramach danej grupy projektów, towarów lub usług) do Regulaminu konkursu wartość podstawowego wsparcia szkoleniowo-doradczego wynosi 1 500,00 zł i zawiera również koszt uzyskania certyfikatu/uprawnień niezbędnych do prowadzenia określonego rodzaju działalności gospodarczej. Projektodawca może zaplanować w budżecie projektu wyższe koszty omawianego wsparcia, musi jednak pamiętać, iż kwalifikowalność wydatków oceniana będzie indywidualnie, w szczególności pod kątem niezbędności, zasadności oraz racjonalności. Przyjęcie dopuszczalnej stawki nie oznacza również, że będzie ona akceptowana w każdym budżecie – przy ocenie będą brane pod uwagę takie czynniki jak: specyfika projektu, stopień złożoności projektu, wielkość grupy docelowej czy miejsce realizacji. Planując budżet projektu Wnioskodawca powinien również uwzględnić fakt, iż szacunkowy koszt jednostkowy wsparcia na uczestnika, który utworzy w wyniku realizacji projektu działalność gospodarczą nie powinien przekroczyć kwoty 56 012,63 zł.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu w celu zapewnienia większej trwałości udzielanego wsparcia Beneficjent może zobowiązać uczestnika projektu do wniesienia części środków własnych. Beneficjent powinien uwzględnić wkład własny uczestników projektu w budżecie zawartym we wniosku o dofinansowanie projektu, a także zawrzeć w Regulaminie przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości informację, że będzie wymagał tego wkładu od uczestników projektu, wraz z określeniem formy udokumentowania poniesienia wkładu własnego wymaganego od uczestników projektu. Należy jednak pamiętać, iż wniesienie wkładu własnego przez uczestnika projektu nie może stanowić istotnej bariery w ubieganiu się o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu do realizacji projektu wymagane jest wniesienie wkładu własnego Beneficjenta (Projektodawcy) stanowiącego minimum 5% wydatków kwalifikowalnych, które zawierają również dotacje oraz finansowe wsparcie pomostowe.

Zgodnie z załącznikiem 8.13 (Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych najczęściej finansowanych w ramach danej grupy projektów, towarów lub usług) do Regulaminu konkursu wynagrodzenie Członków Komisji Oceny Wniosków może wynosić 100,00 PLN. Przedmiotowa kwota obejmuje wszystkie wydatki związane z oceną jednego wniosku, poza ponowną weryfikacją dokonywaną w ramach procedury odwoławczej. Powyższa ocena nie może być przeprowadzona przez te same osoby, które uczestniczyły w ocenie pierwotnej wersji dokumentu. W związku z powyższym wydatek związany z procedurą odwoławczą może stanowić odrębny koszt w budżecie projektu.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu szacunkowy koszt jednostkowy wsparcia na uczestnika nie powinien przekroczyć 56 012,63 zł. Kwota ta dotyczy tych uczestników, którzy w wyniku realizacji projektu utworzą działalność gospodarczą. Stanowi ona maksymalną wartość wsparcia i  powinna być adekwatna do wydatków zaplanowanych w budżecie projektu. Projektodawca powinien również pamiętać, iż zgodnie z zapisami załącznika 8.22 (Standardy realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość) do Regulaminu konkursu środki w ramach bezzwrotnej dotacji może otrzymać maksymalnie 80% uczestników wsparcia szkoleniowo-doradczego, jednakże nie mniej niż 60% uczestników. W związku z powyższym Wnioskodawca planując budżet projektu w pierwszej kolejności powinien określić liczbę dotacji i innych form wsparcia a następnie oszacować wartość projektu.

Kompleksowość wsparcia oznacza powiązanie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej z usługami towarzyszącymi, tj. jeżeli z diagnozy potrzeb szkoleniowo-doradczych czy analizy kondycji finansowej wynikać będzie konieczność udzielenia nowopowstałym przedsiębiorstwom pomocy finansowej, szkoleniowej czy doradczej udzielenie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinno być uzupełnione o wsparcie pomostowe (finansowe, szkoleniowo-doradcze). Niespełnienie przez Wnioskodawcę przedmiotowego kryterium spowoduje odrzucenie złożonego w odpowiedzi na konkurs wniosku.  

We wniosku o dofinansowanie projektu istnieje obowiązek wskazania informacji niezbędnych do oceny, czy spełniony został standard minimum zasady równości szans kobiet i mężczyzn (załącznik 8.12 do Regulaminu konkursu). Wyjątki, co do których nie stosuje się standardu minimum w powyższym zakresie stanowią projekty, w których niezastosowanie standardu minimum wynika z profilu działalności wnioskodawców ze względu na ograniczenia statutowe oraz zamknięta rekrutacja, tj. projekt obejmuje (ze względu na swój zakres oddziaływania) wsparciem wszystkich pracowników/personel konkretnego podmiotu, wyodrębnionej organizacyjnie części danego podmiotu lub konkretnej grupy podmiotów wskazanych we wniosku o dofinansowanie projektu.

Decyzję o zakwalifikowaniu danego projektu do wyjątku należy do instytucji oceniającej wniosek o dofinansowanie projektu.

Wybór uczestników projektu powinien odbywać się zgodnie z Regulaminem rekrutacji uczestników.

Regulamin rekrutacji załączony do Standardów realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość stanowi minimalny wzór i dopuszcza się możliwość modyfikacji jego treści, z zastrzeżeniem, iż nowe zapisy nie wprowadzają mniej korzystnych rozwiązań dla uczestników projektu a zmiany zostały zaakceptowane przez Instytucję Zarządzającą WRPO 2014+, co najmniej 25 dni przed planowanym rozpoczęciem rekrutacji do projektu.

W ww. wzorze Regulaminu Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ wskazała, iż dopiero na podstawie listy sporządzonej z I etapu rekrutacji Beneficjent zaprasza na II etap, tj. konsultacje z doradcą zawodowym. Celem wprowadzenia takiego zapisu nie była chęć wydłużenia rekrutacji i, w konsekwencji, całego projektu a jedynie umożliwienie wszystkim kandydatom, chcącym założyć działalność gospodarczą uczestnictwo w projekcie.

W związku z powyższym, jeżeli Beneficjent zaproponuje inne obiektywne i sprawiedliwe rozwiązanie, zapewniające szeroki dostęp do uczestnictwa w projekcie potencjalnym jego uczestnikom, Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ może wyrazić zgodę na wprowadzenie zmian do Regulaminu rekrutacji.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu do realizacji projektu wymagane jest wniesienie wkładu własnego Beneficjenta (Projektodawcy) stanowiącego minimum 5% wydatków kwalifikowalnych, które zawierają również dotacje, finansowe wsparcie pomostowe oraz szkolenia.

Ponadto zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu w celu zapewnienia większej trwałości udzielanego wsparcia Beneficjent może zobowiązać uczestnika projektu do wniesienia części środków własnych. Beneficjent powinien uwzględnić wkład własny uczestników projektu w budżecie zawartym we wniosku o dofinansowanie projektu, a także zawrzeć w Regulaminie przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości oraz w Umowie o udzielenie wsparcia finansowego zawieranej pomiędzy Uczestnikiem projektu a Beneficjentem informację, że będzie wymagał tego wkładu od uczestników projektu, wraz z określeniem formy udokumentowania poniesienia wkładu własnego wymaganego od uczestników projektu oraz terminu jego wniesienia. Należy jednak pamiętać, iż wniesienie wkładu własnego przez uczestnika projektu nie może stanowić istotnej bariery w ubieganiu się o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wkład własny może być wnoszony przez Uczestników w dowolnym momencie realizacji projektu. Odpowiednia kwota wkładu powinna zostać wniesiona oraz wydatkowana na cele związane z realizacją projektu a następnie przedstawiona do rozliczenia we wniosku o płatność. Ponadto ostateczna wysokość wkładu własnego weryfikowana będzie przez IZ WRPO 2014+ na etapie końcowego wniosku o płatność.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu w ramach kryterium dostępu, w oparciu o całą treść wniosku o dofinansowanie, weryfikowane będzie czy Wnioskodawca zawarł informację, że usługi szkoleniowe będą realizowane przez instytucje posiadające wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy właściwy ze względu na siedzibę instytucji szkoleniowej i/lub informację, że świadczenie w projekcie usług: poradnictwa pracy, doradztwa personalnego oraz poradnictwa zawodowego, będzie prowadzone przez podmiot, który posiada wpis do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. W przypadku braku przedmiotowych informacji, IZ odrzuca złożony w odpowiedzi na konkurs wniosek, w związku z niespełnieniem przez Wnioskodawcę kryterium dostępu. Ponadto IZ zwraca uwagę, iż fakt wpisu instytucji do Rejestru Instytucji Szkoleniowych oraz rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia weryfikowany będzie podczas sprawdzania wniosków o płatność oraz kontroli na miejscu.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu w przypadku zawarcia przez Beneficjenta kilku umów o dofinansowanie w ramach WRPO 2014+, które są realizowane w tym samym czasie (których okres realizacji nakłada się na siebie), dla których łączna wartość dofinansowania (wynikająca z zawartych umów) przekracza limit (10 000 000,00 PLN) określony w rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego w sprawie warunków i trybu udzielania i rozliczania zaliczek oraz zakresu i terminów składania wniosków o płatność w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich - zabezpieczenie umowy o dofinansowanie której podpisanie powoduje przekroczenie ww. limitu oraz każdej kolejnej umowy ustanowione jest w jednej lub kilku z form wskazanych w pkt. 3.9.3. Regulaminu konkursu. Łączna wartość dofinansowania oznacza łączną wartość zaliczek wynikającą z umów. Sumowaniu podlegają pełne wartości umów, których okresy realizacji nakładają się na siebie. Jednocześnie w sytuacji, w której zakończenie realizacji jednego z projektów skutkuje zmniejszeniem wartości łącznej dofinansowania poniżej ww. kwoty, dopuszczalna jest zmiana przyjętej formy zabezpieczenia na weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową w trakcie realizacji projektu. 

Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 opisując potencjał kadrowy/merytoryczny Wnioskodawcy i partnerów (jeśli dotyczy) należy wskazać sposób jego wykorzystania w ramach projektu (wskazać kluczowe osoby, które zostaną zaangażowane do realizacji projektu oraz ich planowaną funkcję w projekcie wraz z syntetycznym opisem doświadczenia). Nie ma konieczności wskazywania imion i nazwisk ww. osób. Istotnym jest to, aby Wnioskodawca już na etapie tworzenia wniosku o dofinansowanie przeanalizował, czy posiadany już potencjał kadrowy/merytoryczny będzie mógł być wykorzystywany do realizacji projektu. Należy wskazać tylko posiadany potencjał kadrowy/merytoryczny, a więc w szczególności osoby na stałe współpracujące i planowane do oddelegowania do projektu. Dotyczy to w szczególności osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz trwale współpracujących z Wnioskodawcą np. w przypadku wolontariusza - na podstawie umowy o współpracy. Należy opisać odrębnie dla każdej z osób sposób zaangażowania/oddelegowania danej osoby do realizacji projektu oraz zakres zadań, jakie dana osoba realizować będzie na rzecz projektu w kontekście posiadanej przez nią wiedzy i umiejętności.

Zgodnie z załącznikiem 8.12 Karta oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie projektu konkursowego WRPO 2014+ wraz z systemem wagowym do Regulaminu konkursu w przypadku projektów, których wnioskowana kwota dofinansowania jest równa albo przekracza 2 mln PLN za opisy przedstawione w części I Uzasadnienie potrzeby realizacji i cele projektu oraz ryzyko nieosiągnięcia założeń projektu wniosku o dofinansowanie projektu wnioskodawca może otrzymać maksymalnie 30 punktów. - na podstawie umowy o współpracy. Należy opisać odrębnie dla każdej z osób sposób zaangażowania/oddelegowania danej osoby do realizacji projektu oraz zakres zadań, jakie dana osoba realizować będzie na rzecz projektu w kontekście posiadanej przez nią wiedzy i umiejętności.

IZ informuje, iż w ramach przedmiotowego konkursu możliwe jest objęcie osób, które otrzymają wsparcie finansowe na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej w określonych przez Wnioskodawcę zawodach. Należy jednak pamiętać, iż takie założenia muszą być poparte odpowiednim uzasadnieniem, diagnozą oraz analizą pod kątem zapotrzebowania grupy docelowej na proponowane przez Beneficjenta zawody, w których mają być zakładane działalności gospodarcze. Powyższe założenia  każdorazowo podlegają ocenie przez Komisję Oceny Projektów.

Koszty utrzymania powierzchni biurowych (najem) związane z obsługą administracyjną projektu stanowią koszt pośredni, natomiast koszty związane z udostępnieniem pomieszczeń na działania merytoryczne stanowią koszt bezpośredni. Udostępnienie pomieszczeń na realizację zadań merytorycznych (np. indywidualne spotkania z uczestnikami projektu) może stanowić wkład własny niepieniężny, przy czym pamiętać należy, iż wartość przypisana wkładowi niepieniężnemu nie przekracza stawek rynkowych i została należycie potwierdzona dokumentami o wartości dowodowej równoważnej fakturom. 

W przypadku wniosków o przyznanie wsparcia pomostowego, zgodnie ze Standardami realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość to Beneficjent wyznacza termin rozpoczęcia i zakończenia składania wniosków. Ocena przez KOW wniosków o przyznanie wsparcia pomostowego możliwa jest zarówno na etapie przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości, a także w terminie późniejszym (np. po 6 miesiącach prowadzenia działalności gospodarczej). Zaznaczyć należy przy tym, iż czas, a także koszty prac KOW należy szczegółowo zaplanować we wniosku o dofinansowanie projektu. Ponadto harmonogram zaplanowanych działań, jak również nakład finansowy będzie podlegał ocenie racjonalności, zasadności i efektywności podczas prac Komisji Oceny Projektów na etapie oceny merytorycznej wniosku o dofinansowanie.

W ramach pkt. 3.5.3.1 wniosku o dofinansowanie projektu Przewidywana liczba osób objętych wsparciem EFS w ramach projektu i ich status określić należy przewidywaną liczbę osób, które zostaną objęte wsparciem w ramach projektu. Zgodnie z Wytycznymi w zakresie monitorowania postępu rzeczowego realizacji programów operacyjnych na lata 2014-2020 bezpośrednie wsparcie uczestnika – osoby/podmiotu bezpośrednio korzystającego z interwencji EFS – to wsparcie, na które zostały przeznaczone określone środki, świadczone na rzecz konkretnej osoby/podmiotu, prowadzące do uzyskania korzyści przez uczestnika (np. nabycia kompetencji, podjęcia zatrudnienia). Za rozpoczęcie udziału w projekcie co do zasady uznaje się przystąpienie do pierwszej formy wsparcia w ramach projektu. Niemniej, dopuszcza się, aby moment rozpoczęcia udziału w projekcie był zbieżny z momentem zrekrutowania do projektu – gdy charakter wsparcia uzasadnia prowadzenie rekrutacji na wcześniejszym etapie realizacji projektu. W opinii IZ WRPO 2014+ za osoby objęte wsparciem EFS
w ramach Poddziałania 6.3.1 uznać należy osoby, które zostały objęte diagnozą kompetencji zawodowych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Koszty związane z wynagrodzeniem personelu mogą być kwalifikowane w ramach kosztów bezpośrednich projektu, o ile wynika to z jego specyfiki. Jednocześnie koszty m.in. personelu obsługowego (w tym obsługa finansowa, administracyjna) oraz koszty obsługi księgowej stanowią koszty administracyjne związane z obsługą projektu (zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020). Zatem w opinii Instytucji Zarządzającej w ramach przedmiotowego Poddziałania zatrudnienie osoby rozliczającej dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej i pomostowe wsparcie finansowe, a także organizacja szkoleń i doradztwa stanowić będzie ww. koszt administracyjny związany z obsługą projektu, rozliczany wyłącznie w ramach kosztów pośrednich. Samo prowadzenie szkoleń i doradztwa stanowić już będzie koszty bezpośrednie projektu. i, świadczone na rzecz konkretnej osoby/podmiotu, prowadzące do uzyskania korzyści przez uczestnika (np. nabycia kompetencji, podjęcia zatrudnienia). Za rozpoczęcie udziału w projekcie co do zasady uznaje się przystąpienie do pierwszej formy wsparcia w ramach projektu. Niemniej, dopuszcza się, aby moment rozpoczęcia udziału w projekcie był zbieżny z momentem zrekrutowania do projektu – gdy charakter wsparcia uzasadnia prowadzenie rekrutacji na wcześniejszym etapie realizacji projektu. 

Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ informuje, iż na kwotę 1 500,00 PLN za przeprowadzenie szkolenia ABC przedsiębiorczości składa się koszt wynagrodzenia trenera/doradcy, materiały szkoleniowe i koszt uzyskania certyfikatu/zaświadczenia ukończenia szkolenia. Zgodnie z zapisami załącznika 8.22 (Standardy realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość) Beneficjent we wniosku o dofinansowanie projektu powinien określić liczbę godzin szkolenia i doradztwa (niemniej jednak IZ WRPO 2014+ zaleca wymiar minimalnie 40 godzin, maksymalnie 80 godzin), biorąc pod uwagę ich użyteczność dla uczestników projektu. Program szkolenia/doradztwa powinien obejmować miedzy innymi: prowadzenie księgowości w przedsiębiorstwie, podstawy marketingu, prawo pracy, prawo podatkowe, praktyczną wiedzę z zakresu ubezpieczeń społecznych, przepisy BHP w przedsiębiorstwie, prawo handlowe, zagadnienia z prawa cywilnego związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, wdrażanie i obsługę programów użytkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, sporządzanie biznesplanów, kwestie związane z poprawą rentowności poprzez poszukiwanie nowych profili działalności i rynków zbytu, inne tematy niezbędne dla uczestników projektu z zakresu przygotowania i prowadzenia działalności gospodarczej. cji na wcześniejszym etapie realizacji projektu. W opinii IZ WRPO 2014+ za osoby objęte wsparciem EFS w ramach Poddziałania 6.3.1 uznać należy osoby, które zostały objęte diagnozą kompetencji zawodowych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej.

Wsparcie pomostowe w postaci szkolenia specjalistycznego przysługuje uczestnikom projektu od momentu przyznania bezzwrotnej dotacji i zarejestrowania działalności gospodarczej. Głównym założeniem specjalistycznych usług szkoleniowo-doradczych jest wsparcie rozwoju nowego przedsiębiorcy, tj. powinna pomagać rozwiązywać uczestnikom projektu konkretne problemy i doradzać w konkretnych sytuacjach, a nie dotyczyć stałego wsparcia, np. prowadzenia księgowości podmiotu. Wsparcie to co do zasady powinno być organizowane przez samego Beneficjenta. Jednakże jeżeli zaistnieje potrzeba zorganizowania szkolenia specjalistycznego bądź doradztwa, które będzie wymagać od Beneficjenta zlecenia usługi, wybierając usługodawcę należy zastosować zasadę uczciwej konkurencji opisaną w Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020. Tym samym, ogranicza się realizację wsparcia szkoleniowo-doradczego na zasadzie refundacji kosztów świadczenia usług szkoleniowych i doradczych na rzecz uczestników projektu przez firmy zewnętrzne, które nie zostały wybrane przez Beneficjenta (Projektodawcę). 

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis działalność gospodarcza w zakresie agroturystyki nie należy do branż należących do sektorów wykluczonych z otrzymania pomocy de minimis. W związku z powyższym w ramach Poddziałania 6.3.1 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość istnieje możliwość utworzenia działalności gospodarczej w zakresie agroturystyki. Ponadto Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ informuje, iż w Regulaminie konkursu zawarte zostały m.in. informacje, kto może zostać uczestnikiem projektu i tym samym, może ubiegać się o środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Pole 1.10 Temat uzupełniający EFS wniosku o dofinansowanie projektu należy uzupełnić poprzez wskazanie odpowiedniej wartości dostępnej z listy rozwijanej, tj. 01. Wspieranie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i zasobooszczędną lub 03. Wzmacnianie konkurencyjności MŚP. Ponadto jest to pole nieobowiązkowe i należy je uzupełnić tylko w przypadku, gdy projekt pośrednio przyczynia się do wdrażania innych tematów EFS.

W punkcie 2.1 Dane Wnioskodawcy w polu PKD Projektu z listy rozwijanej należy wybrać PKD odpowiednie dla typu działań zaplanowanych do realizacji w ramach projektu. W przypadku realizacji w projekcie kilku typów działań odpowiadających różnym PKD, należy podać PKD działania przeważającego w realizowanym projekcie. PKD Projektu nie musi odpowiadać przedmiotowi działalności podmiotu.

Zgodnie z kryteriami formalnymi zawartymi w Regulaminie konkursu projekt może być realizowany na terenie całego województwa wielkopolskiego. Natomiast w przypadku gdy Projektodawca planuje spełnić kryterium premiujące - projekt jest skierowany do mieszkańców obszarów o najniższym stopniu rozwoju i pogarszających się perspektywach rozwojowych i/lub miast i innych obszarów tracących dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze (zgodnie z regionalnymi Obszarami Strategicznej Interwencji - OSI) - wówczas należy skoncentrować miejsce realizacji projektu na wybranych obszarach.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu, do realizacji projektu jest wymagane wniesienie wkładu własnego, który należy wpisać w punkcie 5.1.1 Planowane wydatki w ramach projektu PLN w wierszu w tym wkład prywatny. Wniesiony wkład prywatny nie dotyczy pomocy publicznej. Niemniej jednak należy wypełnić wiersz: wydatki objęte pomocą de minimis – II, wpisując łączną kwotę dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz wsparcia pomostowego. 

W punkcie 5.2 Planowane/docelowe źródła finansowania wydatków kwalifikowanych projektu należy uzupełnić wiersze: środki wspólnotowe (poziom dofinansowania na poziomie projektu wynosi 85%), budżet państwa (dofinansowanie projektu w wysokości 10%) i prywatne (wkład własny w wysokości 5% wydatków kwalifikowalnych). Dotyczy to przypadku gdy wkład własny wynoszący 5% wydatków kwalifikowalnych w projekcie, pochodzi ze środków prywatnych, a nie środków publicznych. W przypadku projektu realizowanego przez jednostkę budżetową, jednostkę samorządu terytorialnego należy wypełnić wiersze: środki wspólnotowe (85%), budżet państwa (10%) i budżet jst lub inne krajowe środki publiczne (5%).

W obradach Komisji Oceny Wniosków musi uczestniczyć minimum trzech oceniających, ale oceny złożonych wniosków dokonują dwie osoby z zachowaniem zasady bezstronności oraz przejrzystości dokonywanej oceny. Dlatego też w budżecie projektu należy wykazać liczbę ocenionych wniosków pomnożoną przez dwie osoby oceniające. 

Wskaźnik Liczba osób objętych wsparciem aktywizacji zawodowej w programie mierzy liczbę osób objętych instrumentami rynku pracy, wspierającymi podstawowe usługi rynku pracy oraz liczbę osób objętych wsparciem w postaci środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej (w tym diagnoza kompetencji zawodowych, szkolenia, doradztwo, dotacje, wsparcie pomostowe). Formy aktywizacji zawodowej reguluje ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149, z póżn. zm.). Moment pomiaru wskaźnika następuje wraz z rozpoczęciem udziału w ww. formie aktywizacji - zgodnie z Załącznikiem 8.1 Wykaz wskaźników produktu i rezultatu bezpośredniego stosowanych w ramach konkursu dla Poddziałania 6.3.1. W związku z powyższym do przedmiotowego wskaźnika powinni zostać wliczeni wszyscy uczestnicy projektu, którzy zostali zaktywizowani w ramach projektu, w tym te osoby, które otrzymały środki finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Regulamin przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości określa, iż po zakończeniu etapu szkoleniowo - doradczego uczestnik projektu składa wniosek o przyznanie środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości zawierający biznesplan. Następnie po otrzymaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu środków finansowych na rozpoczęcie działalności gospodarczej uczestnik projektu zobowiązany jest do uzyskania wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Dokonanie czynności związanych z zarejestrowaniem przedsiębiorcy uprawnia go do podpisania umowy o udzielenie wsparcia finansowego, zawieranej pomiędzy uczestnikiem projektu a Beneficjentem. 

Zgodnie z zapisami Standardów realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość, środki w ramach bezzwrotnej dotacji na założenie działalności gospodarczej może uzyskać maksymalnie 80% uczestników wsparcia szkoleniowo - doradczego, jednakże nie mniej niż 60% uczestników realizowanego projektu. Oznacza to, iż działalność gospodarczą muszą założyć osoby, które otrzymały środki na jej założenie w ramach projektu. Niemniej jednak, jeżeli uczestnik projektu, który po etapie szkoleniowo - doradczym nie zakwalifikował się do otrzymania dotacji, może dobrowolne rozpocząć własną działalność gospodarczą, o ile posiada środki na wskazane przedsięwzięcie. Jednocześnie nadmieniam, iż wsparcie pomostowe dotyczy wyłącznie uczestników projektu, którzy założyli działalność gospodarczą ze środków pochodzących z dofinansowania projektu.

Bezpośrednie wsparcie uczestnika – osoby/podmiotu bezpośrednio korzystającego z interwencji EFS – to wsparcie, na które zostały przeznaczone określone środki, świadczone na rzecz konkretnej osoby/podmiotu, prowadzące do uzyskania korzyści przez uczestnika (np. nabycia kompetencji, podjęcia zatrudnienia). Za rozpoczęcie udziału w projekcie co do zasady uznaje się przystąpienie do pierwszej formy wsparcia w ramach projektu. Niemniej, dopuszcza się, aby moment rozpoczęcia udziału w projekcie był zbieżny z momentem zrekrutowania do projektu – gdy charakter wsparcia uzasadnia prowadzenie rekrutacji na wcześniejszym etapie realizacji projektu.

W związku z powyższym, za osoby objęte wsparciem EFS w ramach Poddziałania 6.3.1 uznać należy osoby, które zostały objęte pierwszą formą wsparcia, tj. diagnozą kompetencji zawodowych.

Poziom udzielonych dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej (min 60%, max 80% uczestników) należy liczyć od liczby osób, które brały udział we wsparciu szkoleniowo – doradczym, uwzględniającej także osoby, które skorzystały ze szkoleń przygotowujących do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach projektów realizowanych w PO KL w perspektywie finansowej 2007-2013 oraz osoby, u których potwierdzono, że ich wiedza i kwalifikacje umożliwiają rozpoczęcie działalności bez konieczności szkolenia.

Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ w tej kwestii nie wprowadziła żadnych ograniczeń a decyzja odnośnie możliwych form wniesienia przez Uczestnika projektu zabezpieczenia należy do Beneficjenta. 

Załączona do Standardów realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość Karta oceny biznesplanu stanowi minimalny wzór i dopuszcza się możliwość modyfikacji jej treści, z zastrzeżeniem, iż nowe zapisy nie wprowadzają mniej korzystnych rozwiązań dla uczestników projektu

Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ informuje, iż zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu projekty realizowane w ramach przedmiotowego Poddziałania mogą być skierowane bezpośrednio do osób bezrobotnych oraz biernych zawodowo od dnia 30 urodzin z jednej z poniższych grup:

  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • osoby w wieku 50 lat i więcej,
  • kobiety,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby o niskich kwalifikacjach.

W związku z powyższym Projektodawca musi objąć wsparciem osoby bezrobotne  i/lub osoby bierne zawodowo pod warunkiem, że należą one do jednej lub kilku powyższych grup.  Ponadto, zgodnie z zapisami Wytycznych Ministra Infrastruktury i Rozwoju w zakresie realizacji przedsięwzięć z udziałem środków Europejskiego Funduszu Społecznego w obszarze rynku pracy na lata 2014-2020 osoby przebywające na urlopie wychowawczym (rozumianym jako nieobecność w pracy, spowodowaną opieką nad dzieckiem w okresie, który nie mieści się w ramach urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego) są uznawane za „osoby bierne zawodowo”, chyba że są zarejestrowane już jako „osoby bezrobotne” (wówczas status bezrobotnego ma pierwszeństwo). Natomiast osoby przebywające na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim (rozumianym jako świadczenie pracownicze, który zapewnia płatny lub bezpłatny czas wolny od pracy do momentu porodu i obejmuje późniejszą krótkoterminową opiekę nad dzieckiem) są uznawane za „osoby pracujące”.

W związku z powyższym kobieta przebywająca na urlopie wychowawczym spełnia kryteria grupy docelowej, natomiast kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim zgodnie z powyższą definicją nie może być uczestnikiem projektu. 

Zgodnie z Regulaminem przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości Projektodawca powinien utworzyć rezerwę finansową w wysokości 15% wartości środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości (zawierających dotacje oraz wsparcie pomostowe) planowanych do udzielenia w ramach projektu.

Zgodnie z załącznikiem 8.13 (Wymagania dotyczące standardu oraz cen rynkowych najczęściej finansowanych w ramach danej grupy projektów, towarów lub usług) do Regulaminu konkursu wynagrodzenie psychologa oraz wynagrodzenie doradcy zawodowego w zakresie oceny predyspozycji kandydata do samodzielnego założenia i prowadzenia działalności gospodarczej, jako personelu udzielającego wsparcia i identyfikującego potrzeby grupy docelowej przy rekrutacji stanowią koszt bezpośredni w projekcie.

Zgodnie z pkt 4.7.2 Regulaminu konkursu spełnienie kryteriów premiujących weryfikowane będzie w oparciu o treść całego wniosku o dofinansowanie. Jednocześnie Wnioskodawca, który zobowiązuje się do spełnienia kryteriów premiujących powinien w pkt. IV wniosku o dofinansowanie Wskaźniki osiągnięć uwzględnić wskaźniki specyficzne dla projektu, adekwatne do przedmiotowych kryteriów, pozwalające na monitorowanie ich osiągnięcia oraz stanowiące podstawę oceny wykonania przedmiotowych kryteriów. Ponadto branże zidentyfikowane jako branże o największym potencjale rozwojowym i/lub branże strategiczne dla rozwoju województwa wielkopolskiego muszą być zgodne z sekcjami PKD przyporządkowanymi do obszarów inteligentnych specjalizacji Wielkopolski na podstawie Załącznika nr 1 do Regionalnej Strategii Innowacji dla Wielkopolski na lata 2015 - 2020 oraz Załącznika 8.21 do Regulaminu konkursu.

Osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej lub oświatowej nie otrzymają bezpośrednio dofinansowania. Nie są zatem uprawnione do składania wniosku o dofinansowanie, ale mogą uczestniczyć w projekcie, stanowiąc grupę docelową, o ile spełniają jej wymagania określone w Regulaminie konkursu. Zatem, ze wsparcia udzielanego przez wyżej wymienionych Beneficjentów mogą skorzystać uczestnicy projektu, tj. osoby kwalifikujące się do jednej z wymienionych poniżej kategorii:

- osoby długotrwale bezrobotne,

- osoby w wieku 50 lat i więcej,

- kobiety,

- osoby z niepełnosprawnościami,

- osoby o niskich kwalifikacjach.

Zaznacza się, iż zawsze muszą to być osoby bezrobotne lub bierne zawodowo, które ukończyły 30 lat.

Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+, w drodze ogłoszonego konkursu wyłoni Beneficjentów (podmioty z wyłączeniem osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub oświatowej), odpowiedzialnych za realizację projektów, w ramach których będzie możliwość uzyskania dofinansowania na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Po rozstrzygnięciu konkursu Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ zamieści na swojej stronie internetowej www.wrpo.wielkopolskie.pl oraz na portalu www.funduszeeuropejskie.gov.pl listę projektów przyjętych do dofinansowania. Znajdą się tam również dane teleadresowe Beneficjentów realizujących przedmiotowe projekty.

IZ WRPO 2014+ zachęca do zapoznania się z opracowanym poradnikiem Na ścieżce po europejskie pieniądze, dostępnym na stronie internetowej www.wrpo.wielkopolskie.pl w zakładce O programie w kategorii Pobierz poradniki i publikacje oraz śledzenia informacji na temat konkursu RPWP.06.03.01-IZ-00-30-001/15 w celu skontaktowania się z Beneficjentem, który przeprowadzi przez poszczególne etapy projektu uczestnika chcącego pozyskać środki finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej.

Działania oferowane w ramach projektów uwzględniają wsparcie szkoleniowo - doradcze oraz środki finansowe w postaci bezzwrotnej dotacji inwestycyjnej, przeznaczone dla osób zamierzających założyć własną działalność gospodarczą. Regulamin przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości określa, iż po podpisaniu umowy o udzielenie wsparcia finansowego, zawieranej pomiędzy uczestnikiem projektu a Beneficjentem, środki na założenie działalności wypłacane są uczestnikowi projektu w jednej transzy, której wysokość nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej obowiązującego w dniu przyznania wsparcia.

Koszty działań, jakimi mogą zostać objęci uczestnicy projektu w formie:  konferencji, seminariów, warsztatów, publikacji służących rozpowszechnianiu metod rozwoju w zakresie przedsiębiorczości należy umieścić w projekcie w ramach drugiego typu wsparcia: szkolenia i/lub doradztwo przygotowujące do rozpoczęcia działalności gospodarczej zgodnie z zapisami Standardów realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość punkt 3.2 str 13. Jednocześnie Instytucja Zarządzająca WRPO 2014 + informuje, iż zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu wsparcie pomostowe może być udzielone w postaci usług doradczo-szkoleniowych o charakterze specjalistycznym (indywidualnych i grupowych) w okresie pierwszych 12 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej lub w postaci wsparcia finansowego wypłacanego przez okres od 6 do 12 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym wsparcie bezzwrotne na rozpoczęcie działalności gospodarczej może być uzupełnione
o obie formy wsparcia pomostowego.

Pomoc finansowa wypłacana jest miesięcznie w kwocie nie większej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego na dzień wypłacania wsparcia bezzwrotnego. Wysokość pomostowego wsparcia finansowego uzależniona jest wyłącznie od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu wypłaty dotacji na rozpoczęcie działalności – kwota ta nie jest zależna od momentu wypłaty wsparcia pomostowego (np. różnych lat kalendarzowych) i w trakcie realizacji projektu, co do zasady, ustalana jest jednorazowo. 

W przypadku wsparcia w postaci usług szkoleniowych/doradczych, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, są one realizowane przez podmioty posiadające wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych/agencji zatrudnienia (z wyłączeniem usług niewymagających wpisów, wskazanych w powyższej ustawie). 

Koszty związane z zaangażowaniem personelu rozliczać można na podstawie umowy cywilnoprawnej czy umowy o pracę (z wyłączeniem usług zleconych) i są one kwalifikowane pod warunkiem, że ich wysokość odpowiada stawkom faktycznie stosowanym u beneficjenta poza projektami współfinansowanymi z funduszy strukturalnych na analogicznych stanowiskach lub na stanowiskach wymagających analogicznych kwalifikacji. Natomiast każde przekroczenie cen lub zmiana jednostek miary zawartych w przedmiotowym wykazie wymaga od projektodawcy uzasadnienia w treści wniosku o dofinansowanie, a ich kwalifikowalność oceniana jest każdorazowo indywidualnie, w szczególności pod kątem niezbędności, zasadności oraz racjonalności w kontekście przedstawionych zadań.

Zaznacza się jednak, iż przyjęcie dopuszczalnej stawki nie oznacza, że będzie ona akceptowana w każdym budżecie – przy ocenie będą brane pod uwagę takie czynniki jak: specyfika projektu, stopień złożoności projektu, wielkość grupy docelowej czy miejsce realizacji. Planując budżet projektu należy także uwzględnić fakt, iż szacunkowy koszt jednostkowy wsparcia na uczestnika, który utworzy w wyniku realizacji projektu działalność gospodarczą nie powinien przekroczyć kwoty 56 012,63 PLN.

Zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w pkt 2.2.1 należy z listy rozwijanej wybrać odpowiednia opcję (TAK/NIE/CZĘŚCIOWO) dotyczącą kwalifikowalności podatku od towaru i usług (VAT). Ponadto należy uzasadnić kwalifikowalność podatku VAT w ramach projektu powołując się na odpowiednie, aktualnie obowiązujące przepisy prawa podatkowego. Jednocześnie zgodnie z Wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020 podatek VAT może zostać uznany za kwalifikowalny tylko wtedy gdy beneficjent nie ma prawnej możliwości jego odzyskania. Oznacza to, iż zapłacony podatek VAT może być uznany za wydatek kwalifikowalny wyłącznie wówczas, gdy beneficjentowi, zgodnie
z obowiązującym ustawodawstwem krajowym, nie przysługuje prawo (czyli beneficjent nie ma prawnych możliwości) do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego lub ubiegania się o zwrot VAT. Posiadanie wyżej wymienionego prawa (potencjalnej prawnej możliwości) wyklucza uznanie wydatku za kwalifikowalny, nawet jeśli faktycznie zwrot nie nastąpił, np. ze względu na nie podjęcie przez beneficjenta czynności zmierzających do realizacji tego prawa. IZ WRPO 2014+ nadmienia, iż na wnioskodawcy/ beneficjencie spoczywa obowiązek wykazania prawidłowości zaliczenia podatku VAT do wydatków kwalifikowalnych oraz wskazania odpowiedniego uzasadnienia we wniosku o dofinansowanie. Analizując własną sytuację prawnopodatkową wnioskodawca/ beneficjent powinien uwzględnić nie tylko bieżący stan faktyczny, ale także swoje zamierzenia na przyszłość, zwłaszcza związane z planowanym wykorzystaniem infrastruktury powstałej w ramach projektu. W przypadku wątpliwości w kwestii podatku VAT należy zwrócić się do właściwej izby skarbowej w celu uzyskania indywidualnej interpretacji.  

W punkcie 1.10 wniosku o dofinansowanie projektu z listy rozwijalnej należy wybrać temat uzupełniający EFS w zależności od działań zaplanowanych w projekcie. Ponadto powinien on w najwyższym stopniu pośrednio przyczyniać się do wdrażania innych celów tematycznych. Biorąc pod uwagę, iż w ramach konkursu mogą być realizowane projekty zakładające tworzenie nowych miejsc pracy w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE), wskazane by było, aby w ramach tego punktu wybrać z listy rozwijalnej opcję 01 Wspieranie przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i zasobooszczędną. Należy jednak podkreślić, iż uzupełnienie tego pola jest nieobowiązkowe. 

W punkcie 3.2 Profil działalności, której dotyczy projekt, zgodnie z Instrukcją wypełnienia wniosku o dofinansowanie projektu należy wybrać przynajmniej jeden z profili działalności, której dotyczy projekt. W przypadku nie wybrania żadnego z zaproponowanych profili działalności, należy uzupełnić pole „Inny” profilem właściwym dla projektu. W szczególnych przypadkach, gdy nie ma możliwości jednoznacznego określenia profilu działalności, w polu „Inny” należy wpisać: Inne niewyszczególnione usługi.

Na szablonie wniosku o dofinansowanie projektu punkt 5.1.3 Metodologia wyliczenia dofinansowania i wkładu prywatnego w ramach wydatków objętych pomocą publiczną i pomocą de minimis, jest nieaktywny. W związku z powyższym w/w punkt nie jest możliwy do uzupełnienia przez Beneficjenta i nie będzie miało to wpływu na negatywną ocenę wniosku.

W punkcie 3.8 Komplementarność z innymi dokumentami strategicznymi, zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu należy wskazać, czy przedmiotowy projekt jest komplementarny z innymi dokumentami strategicznymi (Strategią UE Morza Bałtyckiego, Regionalną Strategią Innowacji Wielkopolski na lata 2015-2020). W przypadku braku komplementarności należy wybrać opcję „Brak powiązania”. W związku z powyższym wybór opcji „Brak powiązania” nie powoduje odrzucenia wniosku na etapie oceny formalnej oraz merytorycznej.

W punkcie VIII Oświadczenia Wnioskodawcy/Partnera wniosku o dofinansowanie projektu na wskazane w zapytaniu Oświadczenia: Wyrażam zgodę na udostępnienie niniejszego wniosku innym instytucjom oraz ekspertom dokonującym ewaluacji i oceny pod warunkiem dochowania i ochrony informacji oraz tajemnic w nich zawartych oraz Wnioskuję o zagwarantowanie przez właściwą instytucję ochrony informacji i tajemnic zawartych w niniejszym wniosku oraz wskazuję podstawę prawną ochrony ww. informacji i tajemnic ze względu na status Wnioskodawcy w pkt 3.5.4 „Informacje dodatkowe” Beneficjent powinien wyrazić zgodę wybierając tym samym opcję TAK.

Celem ograniczenia liczby uczestników wsparcia szkoleniowo - doradczego, którym wypłacona zostanie dotacja w ramach projektu jest wyłonienie najlepiej opracowanych biznesplanów przedsięwzięcia. Osoby, którym nie przyznano wsparcia kończą udział w projekcie po etapie szkoleniowo-doradczym i tym samym zostają uwzględnione wyłącznie we wskaźniku: Liczba osób objętych wsparciem aktywizacji zawodowej w programie.

Zgodnie z zapisami umowy o udzieleniu wsparcia finansowego, Uczestnik projektu zobowiązany jest do przekazywania Beneficjentowi informacji odnośnie statusu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej w okresie 12, 24 i 36 miesięcy od faktycznego rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej. Na tej podstawie Beneficjent zobligowany jest do przekazywania informacji w powyższym zakresie do Instytucji Zarządzającej WRPO 2014+, także po zakończeniu terminu realizacji projektu. Natomiast koszty związane z monitoringiem i kontrolą są kwalifikowalne w projekcie wyłącznie jeżeli zawierają się okresie kwalifikowalności wydatków określonym w umowie o dofinansowanie.

Zrealizowany projekt można przekazać w zarządzanie innej instytucji, np. jednostce samorządu terytorialnego w celu utrzymania trwałości po zakończeniu realizacji projektu oraz możliwości kontynuacji projektu w danej społeczności lokalnej.

W przypadku projektu partnerskiego należy dokonać wyboru partnera zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie 2014-2020. Porozumienie lub umowa o partnerstwie nie mogą być zawarte pomiędzy podmiotami powiązanymi w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1). „Przedsiębiorstwa powiązane” oznaczają przedsiębiorstwa, które pozostają w jednym z poniższych związków:

a) przedsiębiorstwo ma większość praw głosu w innym przedsiębiorstwie w roli udziałowca/akcjonariusza lub członka;

b) przedsiębiorstwo ma prawo wyznaczyć lub odwołać większość członków organu administracyjnego, zarządzającego lub nadzorczego innego przedsiębiorstwa;

c) przedsiębiorstwo ma prawo wywierać dominujący wpływ na inne przedsiębiorstwo na podstawie umowy zawartej z tym przedsiębiorstwem lub postanowień w jego statucie lub umowie spółki;

d) przedsiębiorstwo będące udziałowcem/akcjonariuszem lub członkiem innego przedsiębiorstwa kontroluje samodzielnie, na mocy umowy z innymi udziałowcami/akcjonariuszami lub członkami tego przedsiębiorstwa, większość praw głosu udziałowców/akcjonariuszy lub członków w tym przedsiębiorstwie.

W związku z powyższym osoba fizyczna, która prowadzi działalność gospodarczą i jednocześnie ma udziały oraz jest prezesem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (tj. wchodzi w skład organu uprawnionego do reprezentacji podmiotu) nie może zawrzeć umowy partnerskiej pomiędzy tymi podmiotami.

W przypadku projektów, które zakładają stworzenie nowych miejsc pracy w sektorze Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) uczestnik projektu powinien prowadzić działalność gospodarczą z wiodącym PKD (zgodnie z dokumentami rejestrowymi) w ww. sektorze. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii są to odnawialne, niekopalne źródła energii obejmujące energię wiatru, energię promieniowania słonecznego, energię aerotermalną, energię geotermalną, energię hydrotermalną, hydroenergię, energię fal, prądów i pływów morskich, energię otrzymywaną z biomasy, biogazu, biogazu rolniczego oraz z biopłynów. 

Ponadto stworzenie nowych miejsc pracy dotyczy zarówno założenia działalności gospodarczej przez uczestnika projektu jak i zatrudnienie przez niego pracownika, w rozumieniu Kodeksu pracy. Odpowiada temu wskaźnik rezultatu bezpośredniego Liczba utworzonych miejsc pracy w ramach udzielonych z EFS środków na podjęcie działalności gospodarczej. Ww. wskaźnik mierzy liczbę osób, które po otrzymaniu środków z EFS na założenie własnej firmy podjęły działalność gospodarczą (na podstawie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej widniejącej np. na zaświadczeniu o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej) oraz pracowników zatrudnionych przez te osoby na podstawie umowy o pracę (w rozumieniu Kodeksu pracy). Należy wykazać wszystkich pracowników zatrudnionych przez uczestników projektu w okresie do 12 miesięcy od dnia uzyskania przez uczestnika wsparcia finansowego z EFS. Wskaźnik mierzony jest na poziomie projektu, na podstawie danych przekazanych przez uczestnika projektu.

Szacunkowy koszt jednostkowy wsparcia na uczestnika projektu, który utworzy w wyniku realizacji projektu działalność gospodarczą nie powinien przekroczyć kwoty 56 012,63 zł zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu.

Ponadto koszt szkolenia specjalistycznego w wysokości 5 000,00 zł oraz podstawowe wparcie szkoleniowo-doradcze w wysokości 1 500,00 zł dotyczą maksymalnego wsparcia dla jednej osoby.

W punkcie 5.1.2 wniosku o dofinansowanie należy uzasadnić poniesienie wydatków nieujętych w katalogu wydatków lub których wartość przekracza stawki ujęte w taryfikatorze załączonym do Regulaminu konkursu. W przeciwnym razie, w polu 5.1.2 należy wpisać „Nie dotyczy”.

W związku z powyższym, przyjęcie dopuszczalnej stawki zgodnie z załącznikiem 8.13 do Regulaminu konkursu nie wymaga uzasadnienia. Jednocześnie nie oznacza również, że będzie ona akceptowana w każdym budżecie, ponieważ przy ocenie wniosku o dofinansowanie będą brane pod uwagę takie czynniki jak: specyfika projektu, stopień złożoności projektu, wielkość grupy docelowej czy miejsce realizacji.

Kryterium premiujące odnoszące się do mieszkańców z obszarów o najniższym stopniu rozwoju i pogarszających się perspektywach rozwojowych i/lub miast i innych obszarów tracących dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze zakłada realizację projektu skupioną tylko i wyłącznie na osobach z tych obszarów. W związku z tym, Projektodawca chcący spełnić niniejsze kryterium musi skierować swój projekt do osób z gmin należących do wskazanego obszaru zgodnie z regionalnymi Obszarami Strategicznej Interwencji (OSI) – załącznik 8.20 do Regulaminu konkursu.

Wszelkie załączniki do Standardów realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość stanowią minimalne wzory i dopuszcza się możliwość modyfikacji ich treści, z zastrzeżeniem, iż nowe zapisy nie wprowadzają mniej korzystnych rozwiązań dla uczestników projektu. Dodatkowo, w odniesieniu do Regulaminu rekrutacji uczestników, Formularza rekrutacyjnego oraz Karty oceny formularza rekrutacyjnego, wymaga się aby wprowadzone zmiany zostały zaakceptowane przez Instytucję Zarządzającą WRPO 2014+, co najmniej 25 dni przed planowanym rozpoczęciem rekrutacji do projektu. Jeżeli Beneficjent zaproponuje inne obiektywne i sprawiedliwe rozwiązanie, zapewniające szeroki dostęp do uczestnictwa w projekcie potencjalnym jego uczestnikom, Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ może wyrazić zgodę na wprowadzenie zmian do ww. dokumentów. 

Kompleksowość wsparcia oznacza powiązanie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej z usługami towarzyszącymi, tj. jeżeli z diagnozy potrzeb szkoleniowo-doradczych, czy analizy kondycji finansowej wynikać będzie konieczność udzielenia nowopowstałym przedsiębiorstwom pomocy finansowej, szkoleniowej czy doradczej, udzielenie bezzwrotnej dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej powinno być uzupełnione o wsparcie pomostowe (finansowe, szkoleniowo-doradcze).  Niniejszym nie oznacza to jednak, iż uczestnik projektu ma obowiązek uczestnictwa we wszystkich typach projektu. Jeśli z diagnozy kompetencji będzie wynikało, że uczestnik projektu posiada wiedzę i kwalifikacje umożliwiają rozpoczęcie działalności bez konieczności szkolenia, wówczas nie musi korzystać z ww. szkolenia. 

Projektodawca musi w projekcie przyznać bezzwrotną dotację na otworzenie działalności gospodarczej dla maksymalnie 80 % uczestników projektu, jednakże nie mniej niż 60% uczestników. Dla tej grupy uczestników Projektodawca musi zapewnić środki na przyznanie bezzwrotnych dotacji. W ramach  ww. środków Projektodawca musi przeznaczyć 15% na rezerwę finansową. Nie oznacza  to jednak, iż rezerwa ta zwiększa środki na przyznanie bezzwrotnych dotacji   w ramach  ww. środków. Rezerwa ta powinna być utworzona w celu ewentualnych odwołań uczestników. Jeśli rezerwa nie zostanie w pełni wykorzystana  na odwołania, wtedy można ją przeznaczyć na udzielenie dotacji kolejnym uczestnikom projektu z listy rezerwowej.

Usługa rozwojowa to wszelkie działania, których celem jest rozwój danego przedsiębiorcy lub jego pracowników (wsparcie pomostowe w postaci usług doradczo-szkoleniowych o charakterze specjalistycznym). W związku z tym, jeśli Projektodawca zakłada udzielenie wsparcia pomostowego w postaci usług doradczo-szkoleniowych o charakterze specjalistycznym, wówczas może założyć takie zadanie w projekcie. 

W punkcie 5.1.3 wniosku o dofinansowanie projektu Wnioskodawca zobowiązany jest do przedstawienia sposobu wyliczenia intensywności pomocy oraz wymaganego wkładu własnego w odniesieniu do wszystkich wydatków objętych pomocą publiczną i/lub pomocą de minimis. Wkład prywatny wnoszony przez uczestników projektu nie dotyczy pomocy publicznej. W związku
z powyższym nie należy przedstawiać metodologii jego wyliczenia.

W przypadku, gdy w projekcie nie zakłada się wniesienia wkładu własnego przez uczestników projektu, to za wniesienie całości wymaganego poziomu wkładu własnego na poziomie 5% wydatków kwalifikowalnych odpowiada Beneficjent.

Ponadto, Instytucja Zarządzająca WRPO 2014+ informuje, iż na szablonie wniosku o dofinansowanie projektu ww. pozycja we wniosku o dofinansowanie jest nieaktywna.

W związku z tym, punkt ten nie jest możliwy do uzupełnienia przez Beneficjenta i nie będzie miało to wpływu na negatywną ocenę jego wniosku.

W ramach konkursu RPWP.06.03.01-IZ-00-30-001/15, Beneficjent jest operatorem wsparcia finansowego, w związku z powyższym pomoc przyznawana w ramach projektu na rozwój przedsiębiorczości stanowi pomoc de minimis II.

Zgodnie z załącznikiem 8.7 Instrukcja wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu do Regulaminu konkursu, punkt 1.11 Kody terytorialne mechanizmów wdrażania wniosku o dofinansowanie projektu należy uzupełnić poprzez wskazanie odpowiedniej wartości dostępnej z listy rozwijanej. W przypadku, gdy specyfika realizowanego przez Beneficjenta projektu nie odpowiada żadnej z dostępnych do wybrania kategorii, należy zaznaczyć pozycję „nie dotyczy”.

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu oraz Szczegółowego Opisu Osi Priorytetowych Programu Operacyjnego w ramach konkursu można realizować wsparcie na rzecz osób chcących założyć pozarolniczą działalność gospodarczą obejmujące jedynie:

-              diagnozę kompetencji zawodowych w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (obowiązkowy element rekrutacji),

-              szkolenia i/lub doradztwo przygotowujące do rozpoczęcia działalności gospodarczej,

-              dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej,

-              wsparcie pomostowe w postaci usług doradczo-szkoleniowych o charakterze specjalistycznym (indywidualnych i grupowych) lub pomostowe wsparcie finansowe.

W związku z powyższym koszty związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych uczestników oraz koszty związane z wykorzystaniem dodatkowych narzędzi specjalistycznych, jak np. platforma nie zostały przewidziane w kategoriach kosztów kwalifikowanych w przedmiotowym konkursie.

Na kwotę 1 500,00 PLN za przeprowadzenie szkolenia składa się koszt wynagrodzenia trenera/doradcy, materiały szkoleniowe i koszt uzyskania certyfikatu/ zaświadczenia ukończenia szkolenia.

Dodatkowo należy pamiętać, iż wydatki związane z opieką nad dzieckiem/ osobą zależną oraz koszty dojazdu będą kwalifikowane w szczególnie uzasadnionych przypadkach (np. w przypadku objęcia wsparciem osób z niepełnosprawnościami).

W przypadku kosztów związanych z monitoringiem prowadzonym w ramach projektu możliwe jest założenie zwrotu kosztów dojazdu na monitoring i kontrole. Z uwagi na fakt, iż przedmiotowe działania powinny być przeprowadzane przez personel projektu, mieszczą się one w kategorii kosztów pośrednich projektu.

W odniesieniu do wskaźnika mierzącego liczbę usług rozwojowych skierowanych do przedsiębiorstw powstałych w ramach programu, IZ WRPO 2014+ informuje, iż zgodnie z załącznikiem 8.1 Wykaz wskaźników produktu i rezultatu bezpośredniego stosowanych w ramach konkursu dla Poddziałania 6.3.1 należy uwzględnić liczbę usług rozwojowych skierowanych do przedsiębiorstw w ramach programu. Usługa rozwojowa rozumiana jest jako wszelkie działania, których celem jest rozwój danego przedsiębiorcy lub jego pracowników. W związku z powyższym uzasadnione jest objęcie wskaźnikiem osób uczestniczących we wsparciu pomostowym, tj. szkoleniach specjalistycznych.

W ramach Działania 6.3, Poddziałania 6.3.1 występuje wyłącznie pomoc de minimis II, tj. wnioskodawca jest operatorem przekazującym środki uczestnikom projektu stanowiące pomoc publiczną. W przedmiotowej sytuacji wyżej wymieniona tabela wniosku o dofinansowanie nie jest aktywna do uzupełnienia.

Koszt wynagrodzenia specjalisty ds. monitoringu, kontroli i rozliczania dotacji inwestycyjnej stanowi koszt personelu zaangażowanego w zarządzanie i obsługę projektu i tym samym powinien być obligatoryjnie rozliczany w kosztach pośrednich.

Do personelu zaangażowanego w ramach kosztów pośrednich nie ma zastosowania podrozdział 6.16 Wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020, za wyjątkiem pkt 7 ww. podrozdziału dotyczącego angażowania do projektu osób, które nie są prawomocnie skazane za przestępstwa przeciwko mieniu, przeciwko obrotowi gospodarczemu, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo skarbowe.

Personelem projektu są osoby zaangażowane do realizacji zadań lub czynności w ramach projektu, które wykonują osobiście, tj. w szczególności osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy lub wykonujące zadania lub czynności w ramach projektu na podstawie umowy cywilnoprawnej, osoby samozatrudnione oraz wolontariuszy wykonujących świadczenia na zasadach określonych w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Zgodnie z Regulaminem konkursu środki w ramach bezzwrotnej dotacji może otrzymać maksymalnie 80% uczestników wsparcia szkoleniowo-doradczego, jednakże nie mniej niż 60% uczestników (załącznik 8.22 Standardy realizacji wsparcia w projektach Działania 6.3 WRPO 2014-2020 Samozatrudnienie i przedsiębiorczość), a także Beneficjent powinien utworzyć rezerwę finansową w wysokości 15% wartości środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości (załącznik Regulamin przyznawania środków finansowych na rozwój przedsiębiorczości). Ww. % uczestników projektu, którzy docelowo otrzymają dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej dotyczy wszystkich udzielonych dotacji, czyli również tych z puli środków rezerwowych udzielonych w wyniku pozytywnego rozpatrzenia odwołania.

Do realizacji projektu wymagane jest wniesienie wkładu własnego Beneficjenta (Projektodawcy) stanowiącego minimum 5% wydatków kwalifikowalnych, które zawierają również dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz pomostowe wsparcie finansowe.

Kryterium premiujące pn. „Projekt jest skierowany do mieszkańców obszarów o najniższym stopniu rozwoju i pogarszających się perspektywach rozwojowych i/lub miast i innych obszarów tracących dotychczasowe funkcje społeczno-gospodarcze (zgodnie z Regionalnymi Obszarami Strategicznej Interwencji – OSI)” dotyczy wyłącznie osób, które zamieszkują wskazane obszary funkcjonalne.

Nie dotyczy natomiast osób, które nie są mieszkańcami i nie przebywają z zamiarem stałego pobytu (zgodnie z § 25 Kodeksu cywilnego) na ww. terenach lecz tylko się na nich uczą lub pracują.

Zgodnie z zapisami dokumentacji konkursowej jest to kwota, która może przypadać na uczestnika, który otrzymał środki na działalność gospodarczą, tj. wartość wszystkich wydatków również tych poniesionych na uczestników, którzy nie otrzymają  środków na działalność (czyli całą wartość projektu) dzielimy przez liczbę uczestników, którzy otrzymali dotację i ta kwota nie powinna przekroczyć 56 012,63 zł.

Zgodnie z zapisami Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie projektu w ramach wielkopolskiego regionalnego programu operacyjnego na lata 2014-2020 tabela jest uzupełniana jedynie w przypadku projektów partnerskich. Każdy z podmiotów powinien być należycie opisany poprzez uzupełnienie w wierszach wymaganych danych oraz stopnia uczestnictwa wszystkich partnerów zaangażowanych w realizację projektu, w tym Wnioskodawcy jako partnera wiodącego.