Poddziałanie 1.3.2 Poprawa jakości usług na rzecz inkubacji przedsiębiorstw
Nabór: RPWP.01.03.02-IZ-00-30-001/18 ( od 2018-09-28 do 2018-11-30 )

W ramach kosztów osobowych można sfinansować wynagrodzenie pracownika IOB odpowiedzialnego w ramach projektu za świadczenie usług doradczych i szkoleniowych na rzecz inkubowanych podmiotów, maksymalnie do 10% kosztów kwalifikowalnych.

Wsparcie w ramach Poddziałania 1.3.2 dotyczy profesjonalizacji IOB. Dokumentacja konkursowa nie określa statusu inkubowanych na dofinansowanej infrastrukturze firm.

Wynagrodzenie kadry zarządzającej projektem jest kosztem niekwalifikowalnym. Kwalifikować można tylko wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w inkubację przedsiębiorstw w ramach działalności IOB.

Koszty dotyczące opracowania dokumentacji związanej z przygotowaniem projektu są niekwalifikowalne.

Zgodnie z zapisami Regulaminu koszty ogólne, tj. opłaty za media, telefon, usługi pocztowe, kurierskie, dostawa Internetu, materiały biurowe i eksploatacyjne, nie są kosztem kwalifikowalnym.

Nabór: RPWP.01.03.02-IZ-00-30-001/16 ( od 2016-03-31 do 2016-04-15 )

Zapis „przedsiębiorstwom, które prowadzą działalność w ramach grupy przedsiębiorstw” nie dotyczy pojedynczej Instytucji Otoczenia Biznesu, która działa samodzielnie a jej główna działalność wchodzi w zakres klas 70.22.

Projekty zakładające elementy infrastrukturalne polegają na zakupie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz /lub zawierają elementy budowlane.

Nie będzie objęte wsparciem powstawanie nowych IOB.

Inwestycje w infrastrukturę Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB) możliwe są, gdy przedsięwzięcie nie powiela dostępnej infrastruktury IOB o podobnym profilu zlokalizowanej w danym lub sąsiadującym regionie, chyba, że limit dostępnej oferty został wyczerpany.

Inkubacja przedsiębiorczości to zespół działań składających się na kompleksowy program wsparcia początkującego przedsiębiorcy i procesu tworzenia nowej firmy od pomysłu do stabilności rynkowej. Skuteczność inicjatyw przedsiębiorczych, ich natężenie i zasięg, zależy nie tylko od samego przedsiębiorcy, ale także od otoczenia i charakteru systemu gospodarczego. Tworzenie i rozwój biznesu jest silnie uzależniony przede wszystkim od cech lokalnego otoczenia, w którym działa przedsiębiorca . Wspieranie przedsiębiorczości i procesów innowacyjnych obejmuje dostarczanie specyficznych usług oraz kształtowanie przychylnego przedsiębiorcy i podejmowaniu samodzielnej działalności gospodarczej środowiska ekonomiczno-społecznego.

W ramach konkursu istnieje możliwość realizacji projektów zakładających elementy infrastrukturalne polegających na zakupie środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz /lub zawierających elementy budowlane.

Inwestycje w infrastrukturę Instytucji Otoczenia Biznesu (IOB) możliwe są tylko w incydentalnych przypadkach przy spełnieniu następujących warunków:

  1. działalność IOB wpisuje się w regionalną strategię inteligentnej specjalizacji,
  2. IOB posiada roczny plan pracy zakładający wykorzystanie infrastruktury planowanej do sfinansowania w ramach przedsięwzięcia zawierający orientacyjny wykaz planowanych projektów/usług, dostępnych środków, wymaganego budżetu i źródeł finansowania. Projekty, dla których będzie się wnioskować o dofinansowanie z EFRR, powinny być wyraźnie wskazane w rocznych planach pracy. W roku następującym po zakończeniu realizacji projektu IOB będą musiały przedstawić dowody znacznego wykorzystania nowych usług przez przedsiębiorstwa,
  3. przedsięwzięcie jest współfinansowane ze źródeł prywatnych,
  4. przedsięwzięcie nie powiela dostępnej infrastruktury IOB o podobnym profilu zlokalizowanej w danym lub sąsiadującym regionie, chyba, że limit dostępnej oferty został wyczerpany.

Koszt zakupu nieruchomości jest wydatkiem niekwalifikowalnym.

Nabór: RPWP.01.03.02‑IZ‑00‑30‑001/17 ( od 2017-09-29 do 2017-11-10 )

Zgodnie z zapisami Regulaminu konkursu (Rozdział V, punkt A, podpunkt 2, tired s) należy dołączyć wymagane dokumenty zezwalające na realizację projektu wskazane w części VI Regulaminu Dokumentacja zezwalająca na realizację projektu jako załączniki do umowy, przy czym decyzję o pozwoleniu na budowę należy przedłożyć z potwierdzeniem jej ostateczności, natomiast w przypadku zgłoszenia wykonania robót budowlanych z zaświadczeniem organu o niewnoszeniu sprzeciwu/oświadczeniem Wnioskodawcy o niewniesieniu sprzeciwu przez organ. Przedmiotowa dokumentacja nie stanowi załącznika obligatoryjnego do wniosku o dofinansowanie.

W ramach projektu nie można przekroczyć maksymalnej wartości tj. 85% intensywności wsparcia. Na poziomie przedsięwzięcia występuje tylko jeden poziom wsparcia. Jednocześnie zwracamy uwagę, że nie ma możliwości uśredniania poziomu dofinansowania części projektu dotyczącej usług doradczych i szkoleniowych oraz części zawierającej wyłącznie elementy inwestycyjne. W przypadku realizacji projektu zawierającego oba ww. typy, należy ujednolicić intensywność wsparcia do niższej wartości, uwzględniając maksymalny poziom wsparcia. 

Dla wszystkich Wnioskodawców poziom dofinansowania projektu jest ujednolicony i wynosi maksymalnie 85% z zastrzeżeniem wskazanym w Regulaminie konkursu w części III E, pkt. 1.

W ramach kosztów osobowych można sfinansować wynagrodzenie pracownika IOB odpowiedzialnego w ramach projektu za świadczenie usług doradczych i szkoleniowych na rzecz inkubowanych podmiotów. 

Projekt może być realizowany na innym terenie niż jest zlokalizowana główna siedziba firmy, przy czym Wnioskodawca musi posiadać tytuł prawny do dysponowania nieruchomością na cele budowlane/realizacji projektu (nie stanowi załącznika obligatoryjnego na moment oceny). Ponadto należy pamiętać, że projekt musi być realizowany na terytorium Województwa Wielkopolskiego. 

Wsparcie w ramach Poddziałania 1.3.2 dotyczy profesjonalizacji IOB. Dokumentacja konkursowa nie definiuje zakresu i charakteru inkubowanych firm.

Zgodnie z Regulaminem konkursu preferowane są projekty realizowane w obszarach regionalnych inteligentnych specjalizacji (RIS), jednak firmy korzystające z usług IOB nie muszą się w nie wpisywać.  Weryfikacja powiązania z RIS odbywać się będzie zarówno przez pryzmat działalności IOB, jak i inkubowanych firm.

Kadra zarządzająca projektem jest kosztem niekwalifikowalnym. Kwalifikować można tylko wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w inkubację w ramach działalności IOB. 

Koszty osobowe są finansowane w ramach pomocy de minimis, co oznacza, że są niekwalifikowalne w projekcie zawierającym wyłącznie elementy inwestycyjne.
Koszty osobowe mogą stanowić przedmiot dofinansowania w ramach typu projektu mieszanego. 

Koszty związane z dokumentacją związaną z przygotowaniem projektu są niekwalifikowalne.

Koszt zakupu nieruchomości jest niekwalifikowalny.

Kryteria formalne mają charakter ogólny, są ujednolicane dla wszystkich naborów. Wsparcie w ramach konkursu udzielane jest w oparciu o podstawy prawne, których nie dotyczą przesłanki inwestycji początkowej. 

Projekt może generować dochód, przy czym należy pamiętać o wymogu wpisywania się przez Wnioskodawcę w definicję Instytucji Otoczenia Biznesu zawartą w części III A Regulaminu konkursu, a co za tym idzie o spełnieniu przesłanki dotyczącej niedziałania IOB dla zysku bądź przeznaczania zysku na cele statutowe zgodnie z zapisami w statucie lub innym równoważnym dokumencie założycielskim. 

Koszty prac adaptacyjnych i modernizacji są kosztem kwalifikowalnym w ramach pomocy na infrastrukturę lokalną – koszty prac i materiałów budowlanych.

Wskaźniki rezultatu należy osiągnąć maksymalnie w roku następującym po zakończeniu projektu. 

Koszty kwalifikowalne w ramach projektu powinny być bezpośrednio związane z profesjonalizacją IOB,  w tym z działaniami podejmowanymi  na rzecz inkubacji przedsiębiorstw i wydatkowane zgodnie z celem tematycznym Działania 1.3 „Wzmacnianie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw”. W związku z powyższym wydatki na zagospodarowanie terenu powinny mieć charakter marginalny, niezbędny do funkcjonowania IOB.  Ponadto należy zauważyć, że w przypadku projektów infrastrukturalnych za niekwalifikowalne uznaje się części budynków niezwiązane z podstawową działalnością IOB, takie jak pomieszczenia gastronomiczne (restauracje), sale fitness, przedszkola itp.